REZULTATELE CONCURSULUI NAȚIONAL ”BISERICA, LOCAȘ DE ÎNCHINARE”, EDIȚIA A III-A

Comisia centrală de organizare și evaluare a Concursului ”Biserica, locaș de închinare” a încheiat procesul de evaluare a lucrărilor și a stabilit cei 388 de premianți.

Descarcare document
rezultate_BLI.rar

REZULTATELE CONCURSULUI NAȚIONAL ”BISERICA, LOCAȘ DE ÎNCHINARE”, EDIȚIA A III-A

REGULAMENT CONCURS "BISERICA, LOCAŞ DE ÎNCHINARE

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Episcop Petroniu, Episcopia Sălajului, Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj, Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Sălaj, Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă ,,Speranţa’’, Zalău, Şcoala Gimnazială ”Simion Bărnuţiu”, Zalău
organizează atreia ediție a Concursului Național "Biserica, locaş de închinare".
Acest concurs şcolar este înscris de Ministerul Educaţiei Naționale în Calendarul concursurilor naționale școlare organizate în anul școlar 2012-2013, Nr. 26461/ 18.01.2013 poziția 23.
Scopul concursului este manifestarea dragostei faţă de Dumnezeu şi Biserică, prin cultivarea sensibilităţii artistice;
Obiective:
•Stimularea interesului elevului pentru înţelegerea şi păstrarea legăturii omului cu Dumnezeu;
•Dezvoltarea capacitaţii de exprimare plastică individuală a sentimentelor religioase prin compoziţii plastice expresive şi creative;
•Realizarea revistei electronice şi a cd-ului cu materialele înscrise în concurs.
Concursul se desfăşoară pe trei secţiuni: desen, colaj şi fotografie şi se adresează tuturor elevilor din clasele pregătitoare, I-XII.
Calendarul activităţilor
Expedierea lucrărilor- data limită: 1.04.2013
Primirea şi înregistrarea lucrărilor: 2.04.2013- 19.04.2013
Evaluarea lucrărilor: 22.04.2012- 3.05.2012
Realizarea revistei virtuale: lunile mai-iunie
Vernisajul expoziţiei: iunie, 2013
Expedierea diplomelor şi a premiilor: iunie 2013
Nu se percepe taxă de participare.
Cadrele didactice participante vor trimite plicul recomandat, cu lucrările elevilor, formularul de înscriere, până la data de 1.04. 2012 (data poştei), pe adresa : Prof. Ciocmărean Ioan, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu”, B-dul M. Viteazul, Nr. 3, Localitatea Zalău, Judeţul Sălaj, cu menţiunea ,, pentru concurs’’.
Pachetul cu lucrări va conţine şi un plic A4 timbrat, pe care va scrie adresa completă la care se doreşte expedierea diplomelor.
Un cadru didactic poate participa cu un număr maxim de 3 lucrări pe secţiune
Nu este obligatorie participarea la toate trei secţiunile.
Persoane de contact
Prof. Claudia Boha, inspector de specialitate
Tel. 0744329525
e-mail claudia_boha@yahoo.com